OMÜ Rektörlük İdari Birimler 55200 Atakum / Samsun TÜRKİYE
tren
24.12.2019
Eduroam

OMÜ’deki eduroam kablosuz ağ yayını ve federasyona katılım, Temmuz 2011 tarihinde OMÜ/BİDB tarafından gerçekleştirilmiştir. Eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır.

Eduroam, RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

Eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumdan ağ bağlanabilirler.

Kullanıcı, misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler.

Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller.

Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yeralan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.

Eduroam Sayfasına ulaşmak için Tıklayınız …